Site Overlay

Pomoc dla Ukrainy – informacje

Publikujemy informacje Caritas Diecezji Rzeszowskiej. (akt. 12.03.2022)

(12.03.2022) Caritas Diecezji Rzeszowskiej uruchomiła punkt pomocy doraźnej w swojej centrali przy ul. Jana Styki 21 w Rzeszowie. Uchodźcy mogą się tam zaopatrzyć w żywność, odzież, środki czystości, środki higieniczne, artykuły dziecięce, pościel itp. Jest to równocześnie wsparcie dla rodzin, które pod swój dach przyjęły ludzi zza naszej wschodniej granicy. Punkt pomocy doraźnej jest prowadzony przez pracowników rzeszowskiej Caritas, wspieranych przez wolontariuszy.


Caritas Diecezji Rzeszowskiej koordynuje pomoc dla osób z Ukrainy, uciekających przed rosyjską agresją. Kilkanaście rodzin już znalazło schronienie w miejscach wskazanych przez Caritas. Aby pomagać tym, którzy przybywają do Polski, ale również wesprzeć ludzi po ukraińskiej strony granicy – Caritas Diecezji Rzeszowskiej organizuje zbiórkę następujących rzeczy:

 • trwała żywność (soczki, musy dla dzieci, konserwy, batony energetyczne, płatki, cukier, kawa, herbata, woda mineralna itp.),
 • naczynia jednorazowe,
 • środki czystości (mydła, pasty do zębów, proszki do prania itp.),
 • koce, śpiwory, kołdry, materace,
 • pościel, prześcieradła, ręczniki,
 • apteczki, środki higieniczne, opatrunkowe, chusteczki nawilżające,
 • pieluchy.

Zebrane rzeczy można przekazywać do magazynu Caritas w Rzeszowie na ul. Jana Styki 21
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-14.00


Caritas Diecezji Rzeszowskiej udostępnia swoje konto bankowe, na które można również dokonywać wpłat na ww. cel.

Nr konta: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 z dopiskiem „Ukraina”


Aktualizacja 26.02.2022 r.:

W związku z dużą liczbą Ukraińców uciekających do Polski przed wojną (przede wszystkim matki z dziećmi) – jako Diecezja Rzeszowska chcemy w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia udzielić im pomocy. Wiele indywidualnych rodzin już ich przyjęło pod swój dach. Również kilka parafii zgłosiło gotowość udostępnienia swoich budynków parafialnych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Caritas Diecezji Rzeszowskiej zabezpieczyła miejsca w swoich obiektach (w jednym z nich już są osoby z Ukrainy). Udzielamy także pomocy kryzysowej (pakiety z żywnością).

Chcemy jednak w sposób systemowy rozszerzyć tę formę pomocy – w ścisłej współpracy z księżmi proboszczami.

 1. Proszę o wskazanie, czy istnieje możliwość przyjęcia ludzi z Ukrainy do budynku parafialnego i wskazanie ewentualnej liczby osób.
 2. Proszę o rozeznanie, czy w parafii są rodziny, które mogłyby przyjąć uchodźców z Ukrainy.
 3. Informacje o lokalizacji i liczbie miejsc proszę przesłać drogą elektroniczną do Caritas Diecezji Rzeszowskiej: caritas@caritas.rzeszow.pl lub na nr tel.: 17/852 16 58.
 4. W celu zabezpieczenia podstawowych potrzeb osób, które byłyby przyjmowane – można również przeprowadzić zbiórkę rzeczową (trwała żywność, koce, pościel, środki czystości itp.).

Proszę, aby działania pomocowe (zwłaszcza przyjmowanie uchodźców z Ukrainy) przeprowadzać w uzgodnieniu z rzeszowską Caritas.

ks. dr Piotr Potyrała
dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej


Informacje Konferencji Episkopatu Polski:

Komunikat i apel biskupów Polski południowo-wschodniej 24.02.2022 r.:
https://diecezja.rzeszow.pl/komunikat-biskupow-polski-poludniowo-wschodniej/

W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji. (Apel Przewodniczącego KEP 24.02.2022)

Apel Przewodniczącego KEP o modlitwę i pomoc 24.02.2022 r. (pełny tekst):
https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-apeluje-o-modlitwe-i-gotowosc-do-pomocy-ukraincom/

Komunikat Rady Stałej KEP ze spotkania 25.02.2022 r.:
https://episkopat.pl/rada-stala-kep-apeluje-o-modlitwe-i-pomoc-dla-siostr-i-braci-z-ukrainy/

List biskupów Kościoła Greckokatolickiego w związku z agresją na Ukrainę 25.02.2022 r.:
https://episkopat.pl/list-pasterski-biskupow-kosciola-greckokatolickiego-w-polsce-w-zwiazku-z-napadem-rosji-na-ukraine/